تبلیغات
bekhanid ta bedanid` - چرا مردان کمتر از زنان عمر می‌کنند؟
یکشنبه 2 اسفند 1388  04:23 ب.ظ

چرا مردان کمتر از زنان عمر می‌کنند؟

چرا مردان کمتر از زنان عمر می‌کنند؟ یک کتاب جدید به نام «چرا مردان اول می‌میرند» شرح داده است که چگونه مردان می‌توانند این فاصله را از بین ببرند.
گوش کنید ای مردان! وقتش رسیده است که پهلوان‌پنبه بازی را رها کنید و آمار زیر را جدی بگیرید:
-    بیماری عروق قلبی در مردانی که از لحاظ بالینی افسرده به‌شمار می‌آیند ۳ برابر بیشتر است.
-    در همه‌ی گروه‌های سنی خودکشی در مردان بیشتر از زنان است.
-    قتل و خودکشی یکی از ۳ علت اول مرگ در مردان بین ۱۵ تا ۳۴ ساله است
-    در ایالات متحده زنان ۸۵ ساله ۲/۲ برابر بیشتر از مردان ۸۵ ساله هستند. این نسبت در ۹۰ سالگی ۳ به یک است.
این‌ها فقط حقایقی هستند که در کتاب «چرا مردان اول می‌میرند: چگونه بر طول عمر خود بیافزایید»، کتاب تازه‌ی دکتر ماریان لگاتو (Marianne Legato) بررسی شده است. این کتاب روی دلایل زیستی، فرهنگی و شخصی این‌ امر متمرکز شده است که چرا در آمریکا طول عمر مردان به‌طور میانگین ۶ سال کمتر از زنان است. به‌گفته‌ی لگاتو به‌دلیل این‌که آقایان از بدو تولد شکننده‌تر و ذاتاً آسیب‌پذیرتر از خانم‌ها هستند، میزان مرگ‌ومیر در آن‌ها بیشتر است. و برخلاف خانم‌ها که سرسختانه می‌جنگند تا نیازهای سلامتی ویژه‌ی خود را ارزیابی و شناسایی کنند، آقایان در پی درمان برابر برنمی‌آیند. لگاتو می‌گوید: «نیازهای آنان هیچ‌وقت شناخته نشده است. مردان به‌طور وحشتناکی مسامحه‌گرند و این راه درستی نیست.»
چالش‌های پزشکی مردان بستگی زیادی به شرایط فرهنگی آنان دارد. لگاتو می‌گوید: «قوانین از همان اولین روزهای پس از تولد وضع می‌شود: درد را تحمل کن، ضعیف نباش، سستی نشان نده و مرد باش! اغلب مردان تنها تحت فشار همسران خود و یا وقتی که وضع‌شان بسیار طاقت‌فرسا می‌شود، به پزشک مراجعه می‌کنند.»
لگاتو که مفهوم «طبابت وابسته به جنس» را ترویج می‌دهد، می‌گوید: «زنان از لحاظ منطقی توانایی آن را دارند که در جستجوی کمک برآیند. مغز آنان پیچیده‌تر و باانگیزه‌تر است.»
او می‌گوید: «دلایل فرهنگی که باعث می‌شود مردان به دکتر نروند، دارد آنان را می‌کشد.»

چگونه مردان می‌توانند بیشتر عمر کنند؟ 

لگاتو در کتاب خود در مورد چگونگی پایان دادن به فقدان آگاهی مردان- و حتی جوامع پزشکی- درباره‌ی نیازهای سلامتی ویژه‌ی مردان که می‌تواند به جلوگیری از مرگ آنان کمک کند، بررسی کرده است. به‌گفته‌ی او مردان شایستگی بهتر بودن و استفاده از استانداردهای بالاتر را دارند.
لگاتو می‌گوید: «ما نمی‌توانیم این وضعیت را که مردان ۶ سال زودتر از زنان بمیرند تحمل کنیم. وقتی که ما می‌توانیم بر سرطان پستان و ایدز پیروز شویم، مطمئناٌ می‌توانیم مردان را نجات دهیم.»
لگاتو عوامل مهمی را که مردان با توجه به آن می‌توانند تفاوت فاحشی در سلامتی و افزایش امید به زندگی خود ایجاد کنند مشخص کرده است:

۱- رک و پوست‌کنده با یک پزشک صحبت کنید
خجالت را در اتاق انتظار جا بگذارید. خانم‌ها از همان اوایل زندگی یاد می‌گیرند با پزشک خود بی‌پرده و روشن صحبت کنند. علایمی که صحبت کردن در مورد آن‌ها ناخوشایند باشد- مثل اختلالات نعوظ- می‌تواند نشانه‌ی بیماری‌های خطرناک مثل دیابت یا بیماری قلبی باشد. همچنین مردان علی‌رغم سنت‌های فرهنگی خود، باید درخواست کنند پستان‌شان معاینه شود. به‌قول لگاتو «این هم یک قسمت از بدن است که باید معاینه شود.»
او مردان را تشویق می‌کند که خود بیضه‌های خود را معاینه کنند، همان‌طور که به خانم‌ها تاکید می‌شود پستان‌های خود را از نظر ناهنجاری‌ها معاینه کنند. هرچند مردان ممکن است از معاینه‌ی پروستات شانه خالی کنند، ولی تحمل این معاینه از تحمل درد درمان سرطان بسیار آسان‌تر است.

۲- سطح تستوسترون را اندازه‌گیری کنید
به‌گفته‌ی لگاتو، از آغاز ۳۰ سالگی، تستوسترون به میزان ١% در سال کاهش می‌یابد. کاهش سطح تستوسترون می‌تواند منجر به کاهش انرژی، توده‌ی عضلانی، توانایی انجام ورزش‌های سنگین، حافظه، تمرکز و قدرت جنسی شود. این مساله نه‌تنها کیفیت زندگی را مختل می‌کند، بلکه می‌تواند در ایجاد افسردگی دخیل باشد که از عوامل مهمی است که بر سلامت مردان تاثیر می‌گذارد و به‌طور بارزی باعث افزایش ریسک بیماری‌های عروقی قلب می‌شود. درمان‌های مختلفی شامل ژل‌ها، آمپول‌ها و وصله‌های چسبیدنی (Patches) وجود دارد که می‌تواند ذخیره‌ی این هورمون حیاتی را به سطح مناسب برگرداند.
یک متخصص غدد داخلی به نام رابرت روکسین (Robert Ruxin) می‌گوید بین کاهش تستوسترون و کاهش انرژی و قوای جنسی ارتباط کمی وجود دارد. اما مثال‌هایی وجود دارد که کاهش چشمگیر آن- بیشتر در سنین ۶۰ تا ۸۰ سالگی- می‌تواند کیفیت زندگی را مختل سازد.
او می‌گوید: «البته وقتی به‌طور طبیعی کاهش یابد، نه؛ ولی اگر خیلی کاهش یابد، چرا. کاهش سطح از ۸۰۰ به ۵۰۰ اثر بالینی ندارد ولی ممکن است کاهش سطح از ۸۰۰ به۴۰۰ خیلی کم باشد.»
به‌گفته‌ی روکسین، به‌عنوان مثال، بیماران دیابتی ممکن است احتمال بیشتری برای کاهش قابل توجه تستوسترون داشته باشند. برعکس، هورمون‌های هیپوفیزی می‌توانند این اثرات را در افرادی که تستوسترون‌شان آشکارا کاهش می‌یابد متعادل کنند. «دامنه‌ی مقادیر طبیعی بسیار گسترده است.»

۳- دستگاه ایمنی
به‌گفته‌ی لگاتو، دستگاه ایمنی مردان به اندازه‌ی زنان قوی نیست و میزان مرگ در مردان در برابر ۷ بیماری از ۱۰ بیماری عفونی شایع- به‌ویژه سل و بیماری‌های مقاربتی- بیشتر است. استفاده از وسایل بهداشت جنسی به‌ویژه کاندوم ضروری است. وقتی مردان به کشورهای خارجی سفر می‌کنند باید واکسیناسیون مورد نیاز را انجام دهند. واکسیناسیون کزاز هر ۱۰ سال یک‌بار باید تکرار شود.
لگاتو می‌گوید: «ایمنی‌سازی نباید پس از دو سالگی پایان پذیرد.»
همچنین تغذیه‌ی مناسب و استفاده از مکمل‌ها می‌تواند سودمند باشد. علی‌رغم تمرکز جنسیتی که بر پوکی استخوان اعمال می‌شود، این بیماری به مردان نیز آسیب می‌رساند.

۴- تشخیص و درمان افسردگی 

افسردگی مردان ممکن است خیلی شایع‌تر از آن چیزی باشد که حدس زده می‌شد. علایم همیشه آشکار نیست.
او می‌گوید: «ما به‌راحتی اعلام می‌کنیم که در سراسر دنیا زنان ۲ برابر بیشتر از مردان افسرده‌اند. واکنش مردان در این شرایط با رفتاری چون نوشیدن الکل، تماشای تلویزیون و افراط در اعمال جنسی مشخص می‌شود.»
لگاتو متقاعد شده است که آسیب‌پذیری ناشی از افسردگی می‌تواند سلامتی مردان را از راه‌های دیگر به خطر اندازد و منجر به افزایش مواردی از بیماری‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از آن شود. افسردگی همچنین یک نشانه‌ی شایع از «آندروپوز» است که با کاهش تستوسترون در مردان مشخص می‌شود و مشابه یائسگی (منوپوز) در زنان است، ولی با تظاهرات کمتر. در حقیقت مردان نیز در معرض گرگرفتگی- که اغلب در خانم‌ها به‌عنوان تغییر دوره‌ی زندگی شناخته می‌شود- هستند، ولی چند سال دیرتر.
به‌گفته‌ی لگاتو سیستم پزشکی کنونی اغلب مانع از درک مناسب پزشکان از شخصیت و نوع زندگی بیماران می‌شود. زمانی را به بحث در مورد این مسایل با پزشک اختصاص دهید و پذیرای درمان باشید. لگاتو می‌گوید: «درمان همیشه شامل یک قرص نیست و مشاوره‌های سازمان‌یافته می‌تواند بسیار مفید باشد.»
در حالی که روکسین بر این اعتقاد نیست که آندروپوز یک حالت سرشتی در مردان باشد، دیگران با بینش لگاتو در مورد افسردگی مردان موافق‌اند.
جیمز کرمن (James Korman)، روانپزشکی که رییس «مرکز سلامت رفتاری و روان‌درمانی» یک گروه پزشکی در نیوجرسی است، با این نکته که افسردگی در مردان از آن‌چه گزارش می‌شود بسیار شایع‌تر است موافق است. او همچنین به فاکتورهای فرهنگی اشاره می‌کند که اغلب سبب اکراه مردان از پذیرش درمان می‌شود.
کرمن می‌گوید: «نحوه‌ی ابراز افسردگی در مردان با زنان متفاوت است و می‌تواند به اختلالات خواب، تغییر خلق و کاهش علایق جنسی منتهی شود.» اگر افسردگی درمان نشود، می‌تواند پیامدهای مصیبت‌باری داشته باشد.
کرمن در مورد خودکشی می‌گوید هر چند زنان بیشتر اقدام به خودکشی می‌کنند اما مردان آن را بهتر به انجام می‌رسانند.
لگاتو می‌گوید مردان نیاز به این دارند که بدانند چگونه افسردگی می‌تواند برای سلامتی‌شان مخرب باشد و باید رک و پوست‌کنده در مورد وضعیت خود با یک پزشک صحبت کنند.
او می‌گوید: «بهترین روش، لذت بردن از روز و استفاده‌ی هر چه بهتر از زمان حال است.»

۵- مراقب پسران جوان باشید
طبیعت بی‌پروا و شیوه‌ی زندگی جوانان آنان را در معرض آسیب یا مرگ قرار می‌دهد. حس قضاوت و تصمیم‌گیری در زنان زودتر از مردان تکامل می‌یابد. به این مساله باید مخلوطی از تستوسترون و سایر هورمون‌ها و فرآیندهای زیستی مردانه که شامل یک‌سری غرایز بالقوه مهلک است را هم بیافزایید. مراقبت از فعالیت آنان و ایجاد محدودیت‌های محتاطانه حیاتی است. لگاتو می‌گوید: «پسران مانند اتومبیل پورشه‌ی بدون ترمزند. آنان خطر‌پذیرند، آرمان‌گرا و پرحرارت هستند و اعتقاد دارند خطری تهدیدشان نمی‌کند.

۶- خطر بیماری‌ قلبی خود را ارزیابی کنید 
ضروری است که بنشینید و احتمال خطر بیماری عروق قلبی را از روی عوامل زمینه‌ساز ژنتیکی محاسبه کنید و با یک پزشک در مورد آن حرف بزنید. آیا هیچ‌یک از بستگان شما پیش از ۶۰ سالگی در اثر بیماری قلبی درگذشته‌اند؟ سطح کلسترول خون‌تان چقدر است؟ آیا تجربه‌ی وقوع سنکوپ، از دست دادن هوشیاری یا تنفس کوتاه داشته‌اید؟ لگاتو می‌گوید: «ما به‌طرز وحشتناکی به این مساله بی‌اعتناییم.»
در این زمینه نیز مردان از نظر ژنتیکی در مقایسه با زنان خوشبخت نیستند. بنا به اظهار لگاتو، هورمون زنانه‌ی استروژن یک سپر حمایتی برای خانم‌ها ایجاد می‌کند که آقایان به‌طور طبیعی فاقد آن‌اند. توضیح بیشتر این‌که علایم بیماری عروقی قلب در مردان می‌تواند در ۳۵ سالگی بروز کند، در حالی که زنان ریسک حمله‌ی قلبی مشابه مردان را تا مدت زمان خیلی دورتری نشان نمی‌دهند. مردانی که سابقه‌ی خانوادگی بیماری قلبی دارند باید پزشک خود را آگاه کنند و اقدامات پیشگیری مناسب برای‌شان از ۳۰ سالگی شروع شود.
لگاتو می‌گوید: «این راهش نیست. ما باید نسبت به این‌که چرا بیماری‌های عروق قلب حدود ۳۵ سالگی آغاز می‌شود نگاه موشکافانه‌ای داشته باشیم.»


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
foot pain and swelling
دوشنبه 5 تیر 1396 09:49 ق.ظ
Right here is the right website for everyone
who hopes to understand this topic. You know a whole lot its almost hard
to argue with you (not that I really would want
to?HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject which has been written about for
years. Great stuff, just great!
http://aboundings695.livejournal.com
سه شنبه 2 خرداد 1396 12:23 ب.ظ
I want to to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed every
little bit of it. I have you bookmarked to look at new things you
post…
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین پست ها

Khod Ra Beshanid !..........شنبه 21 فروردین 1389

Har Moghe Halet Bad Bood In Ro Bekhon!!..........شنبه 21 فروردین 1389

Chegone Shal Va Rousari Bebandim ..........شنبه 21 فروردین 1389

Amoozeshe Khabe Rahat Be Raveshe Chini..........چهارشنبه 18 فروردین 1389

laghari468..........یکشنبه 15 فروردین 1389

Rahnamiye Entekhabe Anti Viruse..........یکشنبه 15 فروردین 1389

درسهای زندگی..........یکشنبه 15 فروردین 1389

dorogh468..........یکشنبه 15 فروردین 1389

داستان کوتاه..........یکشنبه 15 فروردین 1389

212-468..........یکشنبه 15 فروردین 1389

In Makan Ha Zendegi Nakonid..........یکشنبه 15 فروردین 1389

Dastane Kotah ....Shekast Vojod Nadarad..........دوشنبه 17 اسفند 1388

Natayeje OScar 2010)Shekaste Avatar)..........دوشنبه 17 اسفند 1388

Bright Lights, City Life: The World While You Sleep..........دوشنبه 17 اسفند 1388

مشق اول : مشق هایی برای شاد زیستن..........سه شنبه 11 اسفند 1388

مشق شماره 2 : چرا به مصیبت نیاز داریم؟..........سه شنبه 11 اسفند 1388

مشق شماره 3 : درسهای زندگی..........سه شنبه 11 اسفند 1388

مشق شماره 4 : هر كاری را می توانم انجام بدهم به جز این یكی !..........سه شنبه 11 اسفند 1388

میهن هیست..........دوشنبه 10 اسفند 1388

چگونه طلا بخریم؟..........دوشنبه 10 اسفند 1388

چگونه با انگیزه و هدفمند باشیم..........چهارشنبه 5 اسفند 1388

خلاقیت برتر از پرهوشی..........چهارشنبه 5 اسفند 1388

همه پستها